Size bir telefon kadar yakınız
0 507 685 53 53
Dil Seçin
trende

Organizasyon kına,asker eglencesi,nişan Düzenlenir

18.12.2016
3 görüntülenme
Organizasyon kına,asker eglencesi,nişan Düzenlenir

Ses Sistemleri İstanbul içi Neresi Olursa olsun Profesyonel Ses sistemleri Kiralama için en uygun fiyat ile en iyi ses Dügün Kina Nişan Asker Eğlencesi Parti Acilislara Özel Org Kemençeci Davul Şenlikleri ile en ucuz ve kaliteyi size sunuyoruz…

Asker Eğlencesi Nasıl Yapılır?
Ülkemizde askerlik son derece önemli bir görev olarak bilinir. Herkesin önem verdiği bir görev olduğu için asker eğlencesi de bir o kadar önem taşır.

Asker Eğlencesi Neden Yapılır?

Askerlik bir milli görev olarak kabul edildiğinden dolayı askere gidecek olan kişi için çeşitli organizasyonlar yapılır. Gitmeden önce onu en iyi şekilde uğurlamak için herkes elinden geleni yapar. Asker eğlencesi de askere gidecek kişinin, gitmeden önce bütün sevdiklerini bir arada görmesi ve iyi vakit geçirmesi için düzenlenir.

1Asker eğlencesi yapmanın amacı nedir?

Aileler için büyük önemi olan askerlik görevi, neredeyse kutsal bir görev olarak kabul edilir. Erkek çocuklarını askere uğurlayacak olan anne ve baba bu yüzden son derece gururlu ve mutludur.

2“Asker ocağı, peygamber ocağı”na uğurlama

Halkın “asker ocağı, peygamber ocağı” demesi bu göreve ne kadar önem verdiğinin kanıtlarından biridir. Ebeveynler de erkek çocuklar da bu görevin ne kadar önemli olduğunun farkındadır. Bu sebeple askere gitmeden önce evlatlarını uğurlamak için eğlence düzenlerler.

3Asker eğlencesi nasıl yapılır?

Askere gidecek olan kişi için ailesinin ve yakınlarının bulunduğu bir eğlence düzenlenir. Askere gitmeden birkaç gün önce yapılan bu eğlence ile, askere gidecek olan kişi sevdikleriyle vedalaşmış olur. Asker eğlencesi bir salonda büyük bir organizasyon şeklinde de yapılabilir, evde aile içinde de.

4Davul zurna eşliğinde sınırsız eğlence

Vedalaşmaya gelen kişiler askere gidecek olan kişiye hediyeler verir. Asker de sevdiklerinden bu eğlence vasıtasıyla helallik ister. Asker eğlencesi çoğunlukla davul ve zurna eşliğinde yapılır ve herkes gönlünce eğlenir.

5Asker eğlencesi ve asker uğurlaması

Askere gidecek olan kişi gitmeden 15 ya da 20 gün önce akrabalarının evlerini tek tek ziyaret eder. Her bir ziyarette asker için yemekler yapılır ve en iyi şekilde ağırlanır. Bazı yörelerde ve küçük bölgelerde askerliğini yapacak olan kişi kapı kapı gezerek helallik ister ve gittiği kişiler askere yardımcı olmak için bir miktar para verir.

6Asker eğlencesinin olmazsa olmazları

Asker uğurlama organizasyonu için askere gidecek olan kişi arkadaşları tarafından “en büyük asker, bizim asker” sloganları eşliğinde havaya atılır. Bu Türkiye’nin hemen her yerinde yapılan bir gelenek haline gelmiştir.

7Askere kına yakılır

Bir diğer gelenek ise asker eğlencesi sırasında askere kına yakmaktır. Kimi zaman avuç içine kimi zaman ise küçük parmağına kına yakılır. Bunun iyi şans getireceğine inanılır. Askerin başının üzerinden tuz ve un çevrilir. Bu da nazara karşı koruyan bir başka gelenektir. Elbette bu gelenekler her yörede farklı şekilde uygulanabilir.

Davul Zurna ile Daha Eğlenceli Organizasyonlar!
Pek çok etkinlikte olduğu gibi asker eğlencelerinde de davul zurna ile dans ve müziğin keyfini yaşayabilirsiniz. Eğer davul zurna ekibi arıyorsanız Davul Zurna Ekibi Seçimi Nasıl Yapılır? yazımızı, davul zurna oyun havalarından oluşan bir listeyle asker eğlencesi düzenleyecekseniz de Davul Zurnalı Oyun Havaları Listesi yazımızı okuyabilirsiniz.